Naujas aukštumas siekianti būsto nuomos rinka ir vis dar atsiliekanti NT pasiūla lemia augantį institucinių rinkos žaidėjų susidomėjimą nuomai skirtais daugiabučiais. Tokios paskirties objektus fondams plėtoti jau pamažu pradeda ir NT vystytojai, tačiau dalis jų susiduria su finansavimo iššūkiais. Šias tendencijas stebinti sutelktinio finansavimo rinkos dalyvė „Röntgen“ siūlo klientams finansuoti fondus dominančių NT objektų nuomai statybą.
Sulėtėjus butų pardavimams, nuomos rinka išlieka itin aktyvi, o kainos joje per metus šoktelėjo 15-30%. Brangstančios statybos, palūkanų kilimas ir rekordinė infliacija mažina gyventojų galimybes įsigyti būstą, tačiau nuomos segmentą augina stabili ekonomika ir karo, politinė bei ekonominė imigracija iš kaimyninių šalių.
Visa tai lemia institucinių investuotojų – privačios skolos ar NT fondų – dėmesį nuomai skirtiems daugiabučiams, juolab kad Vakarų Europos didmiesčiuose instituciniams rinkos dalyviams priklauso ir po keliolika procentų viso miesto nuomojamų būstų fondo. Pavyzdžiui, Berlyne instituciniams investuotojams priklauso apie 15% visos NT rinkos, o absoliuti dauguma šio miesto gyventojų būstą yra įpratę nuomotis.
Pasak „Röntgen“ finansavimo vadovės Nataljos Kozikienės, Lietuvos didmiesčiuose pastaruoju metu yra paskelbti keli nuomai skirtų daugiabučių projektai, tačiau šio segmento potencialas yra gerokai didesnis. Tik kol kas, nepaisant akivaizdaus fondų susidomėjimo, vystytojus riboja nežinomybė dėl statybinių medžiagų bei finansavimo, taip pat NT plėtotojų nenoras prisiimti ilgalaikių įsipareigojimų fiksuotomis kainomis.
„Iš vystytojų girdime, kad jie sulaukia vis daugiau pasiūlymų išplėtoti ir parduoti 50-150 butų objektus instituciniams investuotojams, bet čia atsiranda keli iššūkiai. Pirmiausia, dėl padėties su medžiagomis vystytojams rizikinga įsipareigoti fiksuotai statybos ir pardavimo kainai, o tai neleidžia prognozuoti pelningumo. Kitas niuansas – fondus domina vien tik jiems skirti daugiabučiai, todėl NT plėtotojas negali sudaryti sutarčių su pavieniais butų pirkėjais, o išankstinių pardavimų neturintiems objektams yra sunkiau prieinamas bankinis finansavimas. Galiausiai, kai kurie vystytojai nori lankstumo, t.y. galimybės spręsti pagal esamą situaciją – parduoti pavieniams pirkėjams, fondui, o gal patiems verstis nuoma“, – komentuoja N. Kozikienė.
Dėl šių priežasčių „Röntgen“ šiuo metu diskutuoja su įvairiais vystytojais dėl galimybės fondus dominančius objektus finansuoti sutelktinėmis investuotojų lėšomis. N. Kozikienės vertinimu, sutelktinis finansavimas šiuo atveju galėtų būti optimalus tarpinio kapitalo šaltinis, suteikiantis vystytojams lankstumą ir galimybes rinktis, o investuotojai būtų tikri dėl turto likvidumo.
Apie rinkos dalyvių susidomėjimą daugiabučiais nuomai patvirtina Saulius Skrolis, NT vystymo bendrovės „Infra Group“ vadovas.
„Šis rinkos segmentas Lietuvoje dar tik formuojasi, tačiau pagal dabartines tendencijas jis per keletą metų įsibėgės. Didžiausių iššūkių ir rizikų kėlė statybinių medžiagų krizė, tačiau panašu, kad kainos jau stabilizuojasi. Priklausomai nuo objektą perkančio fondo politikos, statybas gali finansuoti tiek pats fondas, tiek bankai, tačiau žinoma, kad esant panašioms sąlygoms tokie objektai tiktų ir sutelktiniam finansavimui“, – sako S. Skrolis.
Jo teigimu, didžiausia rizika tokius daugiabučius finansuoti pačiuose fonduose yra užfiksuojama statybų ir pardavimo kaina. Sutelktinis finansavimas šioje situacijoje būtų patrauklus tuo, kad leistų vystytojui paskutinę akimirką apsispręsti – įsipareigoti fondui, pačiam imtis nuomos ar parduoti pavienius butus rinkoje.
„Röntgen“ dėl nuomai skirtų daugiabučių finansavimo šiuo metu diskutuoja su vystytojais ir jaučia akivaizdų jų interesą. Platforma turėtų visas technines ir teisines galimybes finansuoti tokius objektus, iš vystytojų nereikalautų išankstinių pardavimų, suteiktų lankstesnius terminus ir sąlygas.
„Mūsų investuotojų bendruomenė jau yra finansavusi fondus dominančios apimties projektus, pvz., 6 mln. EUR atostogų būsto kompleksą „Santjago“ Palangoje. Esant institucinių investuotojų susidomėjimui objektu, investuotojai turėtų neeilines garantijas dėl saugumo, o šiandienos infliacija žmones tikrai verčia ieškoti tvirtų investicinių galimybių“, – sako „Röntgen“ finansavimo vadovė.
Nuo platformos veiklos pradžios „Röntgen“ investuotojai iš viso NT vystymui sutelkė 36 mln. EUR. Bendrovė orientuojasi į stambesnių NT projektų finansavimą, o „Röntgen“ investuotojų bendruomenę sudaro ne tik smulkieji, bet ir profesionalūs bei instituciniai investuotojai.
Daugiau šia tema liepos pabaigoje rašė „Verslo žinios“.