Kas penktą „Röntgen“ investuotoją atveda pažįstamų rekomendacijos: labiausiai vertina patikimumą ir gerą projektų atranką
Didžiausiomis sutelktinio finansavimo platformos „Röntgen“ stiprybėmis jos naudotojai laiko gerą reputaciją ir patikimumą (39%), patrauklius projektus ir gerą jų atranką (35%) ir aiškią komunikaciją (28%), o kas penktą investuotoją į platformą atveda draugų ir pažįstamų rekomendacijos. Tokie rezultatai paaiškėjo KOG rinkodaros ir komunikacijos mokslu? institutui apklausus daugiau kaip 500 „Röntgen“ investuotojų ir registruotų naudotojų.
Apklausos duomenimis, dar 15% „Röntgen“ naudotojų platformos stiprybe įvardino patogumą investuoti, 13% nurodė gerai paskaičiuotas rizikas ir turto įkeitimą, o 12% – gerą grąžą ir laiku išmokamas palūkanas.
Visi šie rezultatai buvo panašūs tiek tarp jau investuojančių, tiek tarp dar neinvestavusių registruotų naudotojų. Ryškiausias skirtumas tarp šių dviejų kategorijų buvo projektų patrauklumo ir geros atrankos kriterijus: jį kaip „Röntgen“ stiprybę nurodė net 49% į bent kelis NT projektus jau investavę naudotojai.
Pasak „Röntgen“ ryšių su investuotojais vadovės Gretos Zarembienės investuotojų apklausa patvirtino platformos veiklos pradžioje pasirinktos konservatyvumo ir skaidrumo strategijos aktualumą rinkoje.
„Nuo pat veiklos pradžios nutarėme orientuotis į konservatyviausius, likvidžiausius, savo kategorijoje išskirtinius, patyrusių vystytojų plėtojamus projektus, skaidrią ir išsamią komunikaciją, aktyvų įsitraukimą į jau vystomus projektus. Todėl tyrimo rezultatai džiugina, bet nestebina – dar prieš pradėdami veiklą neabejojome, kad tokiam produktui bus paklausa. Bet tikrai malonu tai, kad jau investuojančių atsiliepimai yra dar geresni, šie žmonės aktyviai mus rekomenduoja savo artimiesiems“, – sako G. Zarembienė.
Tarp „Röntgen“ trūkumų dažniausiai buvo minėtas mažas projektų kiekis (26%) ir mažos palūkanos (16%), platformoje siekiančios 7-11%. Visgi tokius rezultatus G. Zarembienė vertina kaip komplimentą.
„Mūsų pagrindinis tikslas yra padėti investuotojams išsaugoti kapitalą su nuosaikiu jo prieaugiu, investuotojams neprisiimant didelės rizikos. 7-11% siekianti metinė grąža net profesionalams nėra maža, atsižvelgiant į tvarias įkeitimo priemones ir nulinį vėluojančių projektų skaičių. Nors ši mūsų strategija išties lemia sąlyginai mažesnį projektų kiekį ir grąžą lyginant su rinkos vidurkiu, tai reiškia ir atitinkamai mažesnes rizikas. Pernai pasiūlėme 44 finansavimo etapus ir 18 skirtingų projektų, tad investuotojai tikrai turėjo iš ko rinktis“, – komentuoja G. Zarembienė.
Daugiau kaip 90% „Röntgen“ investuotojų visiškai sutiko arba pritarė teiginiams, kad platformoje laiku vykdomi įsipareigojimai investuotojams, kad pateikiama aiški ir išsami informacija apie projektus, kad projektai yra kokybiški ir gerai atrinkti, taip pat kad investicijas atlikti galima paprastai ir greitai. Daugiau kaip 80% apklaustųjų visiškai sutiko arba pritarė, kad investicinė projektų grąža atitinka jų riziką ir kad investuotojams siūlomos patikimos apsaugos bei rizikų valdymas. Daugiau kaip 70% visiškai sutiko arba pritarė, kad „Röntgen“ lengva gauti profesionalią konsultaciją ir kad platformoje pakanka funkcionalumų. Tiesa, vos 47% visiškai sutiko arba pritarė, kad platformoje pakanka investicinių projektų diversifikacijai.
„Kritiką visada priimame ir girdime investuotojų lūkesčius. Ieškome ir randame diversifikacijos galimybių geografiniu aspektu, taip pat siūlydami pajamų srautą jau generuojančius objektus ar projektus energetikos bei aviacijos srityse. Tokias galimybes planuojame siūlyti ir šiemet, teikdami prioritetą projektų kokybei ir patikimumui“, – tvirtina G. Zarembienė.
Rekomendacijų faktorius ir įdomybės
Tyrimo metu investuotojai atsakė ir įvairius kitus klausimus bei šitaip suteikė įdomių įžvalgų. Pavyzdžiui, jau per platformą investavę žmonės sutelktinį finansavimą su NT įkeitimu su dideliu atotrūkiu laiko labiausiai pasiteisinusia savo investicija. Visgi tarp platformoje dar neinvestavusių žmonių sutelktinis finansavimas šiek tiek nusileidžia NT pirkimui ir akcijoms.
Tarp priemonių, kurios paskatintų aktyviau investuoti, su dideliu atotrūkiu dažniausiai buvo minima galimybė investuoti į kitas sritis (ne tik NT), tačiau investuotojai taip pat minėjo kas mėnesį išmokamas palūkanas, galimybę dalyvauti „Röntgen“ renginiuose ir mokymuose bei greitą asmeninę konsultaciją. Tarp registruotų, bet dar neinvestavusių platformos naudotojų vienos ryškios nesiryžimo priežasties nebuvo – žmonės minėjo laiko, lėšų ir žinių trūkumą, netenkinančią grąžą ar nepasitikėjimą dabartine NT rinka.
Investuotojų taip pat buvo klausta, kaip jie sužinojo apie „Röntgen“ platformą. Net 19% naudotojų atvedė pažįstamų rekomendacijos. Pastarasis rodiklis yra dar aukštesnis tarp naudotojų, investavusių į bent kelis projektus, o didžiausias – apie 30% – yra tarp investuotojų, kurių portfelio suma viršija 5000 EUR.
Pasak G. Zarembienės, aukštas rekomendacijų rodiklis yra labiausiai įkvepianti šio tyrimo dalis. „Rekomendacija yra aukščiausias kitų minėtų stiprybių – skaidrumo, rizikos valdymo, patrauklių projektų – įrodymas. Jis reiškia, kad investuotojai tavo pasitikėjimą iliustruoja ne tik savo veiksmais, bet ir savo asmenine reputacija prieš pažįstamus. Tikimės ir toliau gerinti mūsų darbo procesus, kurie vėliau atsispindės ateities tyrimuose“, – sako G. Zarembienė.
KOG institutas tyrimą atliko 2022 m. spalio-gruodžio mėnesiais. Apklausti 529 „Röntgen“ naudotojai: tarp kurių buvo 200 investavusių į bent kelis projektus, 102 investavę į vieną projektą ir 227 neinvestavę, bet registruoti vartotojai.