Vilniaus naujų butų pardavimai sparčiai atsigauna
Pandemijos laikotarpiu buvo gausu spėlionių dėl tolimesnės nekilnojamo turto rinkos situacijos. Vyravo klausimai: kaip smarkiai NT rinka bus paveikta ir kiek laiko užtruks, kol rinka atsigaus? Laisvėjant karantino sąlygoms, butų pardavimai pamažu pradėjo atsigauti: gegužę pardavimų skaičius Vilniuje siekė 93, o birželį šis skaičius išaugo iki 290. Jei pagal Röntgen parengtą birželio mėnesio nekilnojamojo turto rinkos analizę buvo galima matyti, jog rinka pamažu atsigauna, tai liepos mėnesio pardavimai rodo, kad NT rinka jau grįžta į priešpandeminį lygį. Pagal naujausius duomenis, liepos mėnesio butų pardavimai Vilniuje šoktelėjo net iki 364. Taigi, mūsų birželio mėnesio rinkos apžvalgoje skelbiamos prognozės pasitvirtino ir NT rinka grįžo į 2018m. pardavimų lygį.
Nors NT rinka dar nepasiekė 2019m. pardavimų lygio, tačiau verta atreipti dėmesį, jog 2019m. buvo rekordiški, kuomet NT rinka buvo arti perkaitimo ribos. Sparčiai augusi būsto paklausa stūmė rinką į situaciją, kai turtas buvo išperkamas greičiau nei pastatomas (butų sandėlio ir paskutinių dvylikos mėnesių pardavimų santykis mažiau nei 1). Tai kėlė klausimą, ar tokie tempai tikrai yra tvarūs. Pastarųjų mėnesių įvykiai sulėtino paklausos augimą, laisvų butų sandėlis irgi padidėjo. Tai leido rinkai atvėsti ir sugrįžtį į sveiką likvidumo rodiklį tarp 1 ir 1.5.
*Butų sandėlio ir paskutinių dvylikos mėnesių pardavimų santykis
Taip pat, vis dar matyti stipri koreliacija tarp butų pardavimų Vilniuje ir pasitikėjimo valstybės finansine ir ekonomine situacija. Pasitikėjimo rodiklis nenustoja kilti ir pasiekė teigiamą lygį. Tai rodo, kad yra daugiau vartotojų mąstančių, jog situacija šalyje yra pozityvi nei negatyvi. Tuo tarpu, po 2008 m. krizės prireikė net 10 metų, jog vartotojų pasitikėjimas grįžtų į teigiamą lygį ir pardavimai sugrįžtų į prieškrizinį laikotarpį. Šį kartą, teprireikė vos 4 mėnesių, kad rinka stabilizuotųsi.
**2020 04-07 duomenys yra padauginti iš 3 siekiant replikuoti ketvirčių duomenis.
Nors situacija vis dar pasižymi lengvu neapibrėžtumu, tačiau puikiai matyti, kad paklausa ir žmonių aktyvumas sugrįžta. Taip pat, vystytojams sugebėjus išlaikyti subalansuotą pasiūlos ir paklausos santykį, kainų nuosmukis nebuvo matomas ir nėra prognozuojamas. Atsigaunanti rinka suteikia pagrindo manyti, jog rinka išliks stabili.